Kako kožu što bolje pripremiti za šminkanje? (konkretne skincare preporuke) :)

Drage moje klijentice – pretpostavimo ovaj scenarij – uskoro se bliži vaše vjenčanje, ili ste možda gost na vjenčanju. Ili imate neku drugu posebnu priliku bilo koje vrste na kojoj želite zablistati. Odlučili ste ići na profesionalno šminkanje, pronašli ste svojeg vizažista, rezervirali termin, i što sad? Ako ste netko tko redovito njeguje svoju kožu i već ima odgovarajuću dnevnu skincare rutinu – vi ste svoje napravili i slobodno možete preskočiti ovaj post. U biti, bacite pogled na ovaj stari post za neke dodatne detalje, ali, što se tiče skincare dijela pripreme, samo tako nastavite! Posebnu pažnju pridajte konstantnoj hidrataciji lica, a vaš vizažist će se pobrinuti za sve ostalo kad dođe vrijeme za šminkanje.

Međutim, ako ste jedna od onih zločestih koja se “povremeno umije vodom i to je to”, onda je ovaj post za vas, i nema gašenja browsera dok ne pročitate cijeli tekst. 😀

Iz perspektive vizažista, daleko najčešći i najveći izazov s kojim se susrećem tijekom šminkanja klijentica je kronično dehidrirana i/ili suha koža. Mislili ste da su akne i masna koža problem prilikom šminkanja? Ma kakvi, masna koža je mala beba naspram suhe i dehidrirane. Sredi se bez većih problema, ali dehidraciju i/ili kroničnu suhoću je puuuno teže sanirati na licu mjesta. I da, u tu grupu spadate i vi, moje sretnice koje imate površinski savršenu kožu, koje ste pubertet prošle bez ijednog jedinog prištića, pa ste se opustile i mislite kako vam niti u tridesetima ne treba nikakva dodatna njega. 🙂

Naime, što se dogodi kad vam u stolicu sjedne netko s izuzetno dobrom kožom (u smislu da nema vidljivih pora, grublje teksture niti prištića, ali recimo ima dosta crvenila koje treba prekriti)? Pa, zna se dogoditi to da osoba s puderom (bez obzira je li najbolji i najhidratantniji na svijetu) izgleda lošije nego bez njega jer nakon nekog vremena koža (ako je jako žedna) upije vlagu iz pudera i lice izgleda suhonjavo – bez obzira koliko ga ja saftala u sklopu pripreme kože.

Nježni proizvodi za čišćenje i umivanje

Ovo je sveto pismo šminkanja – pigment (u puderima i korektorima) ima tendenciju isticati suhoću na suhoj i dehidriranoj koži! Dapače, najprije će je istaknuti na koži koja je na prvi pogled savršena i nema vidljive pore (što znači da je prirodno vrlo vjerojatno sklona suhoći i nema teksturalnih nepravilnosti). I zato vam stalno dosađujem s ovim – hidratacija, hidratacija i onda još malo hidratacije!!! Serum, serum i onda još malo seruma! Ne pet minuta prije šminkanja, već mjesecima prije. 🙂 Nježno čišćenje, kvalitetan serum za hidrataciju, odgovarajuća krema i spf napravit će čuda za vašu kožu i inače, a ne samo po pitanju makeupa! Ako inače niste skloni svakodnevnoj njezi lica i često se švercate po tom pitanju – par mjeseci prije npr. svadbe, zaista vam najtoplije preporučujem da barem krenete s, ako ništa drugo, serumom! Garantiram vam da će se vaša koža preporoditi, a makeup izgledati stoput bolje.

Ako su vam promakla prethodna dva posta o (ne)realnim očekivanjima od profesionalnog makeupa (prvi dio i drugi dio), svakako i njih pročitajte – tamo sam objasnila još neke nejasnoće s kojima se moji klijenti povremeno susreću. Kao organski nastavak na ta dva posta, u ovom ću predložiti konkretna skincare rješenja koja klijenti mogu samostalno poduzeti puno prije dogovorenog termina kako bi osigurali što bolji rezultat i izvukli maksimum od profesionalnog šminkanja.

Prije svega, pobrinite se da lice čistite nježnim čistačima koji ne sadrže alkohol i neće narušiti barijernu funkciju kože – meni osobno (povremeno osjetljiva i reaktivna, ali uglavnom normalna koža sklona isušivanju) odlična je L’Occitane Immortelle Divine pjena za čišćenje lica. Učinkovito mi čisti kožu bez isušivanja i samostalno je koristim na dane kad ne nosim makeup i nije mi potreban double cleanse. Ako skidam šminku, onda prije pjene uposlim Decleor micelarno ulje za skidanje šminke koje mi je fantastično jer ne sadrži ricinus. Naime, moja koža ne podnosi ricinusovo ulje jer me isušuje do ludila, čak i u malim koncentracijama. Kao alternativu među domaćim brendovima, preporučila bih Skintegrin Atomic (uljni čistač) i Amphibian (gel za umivanje). Masa mojih klijentica jako hvali Amphibian – navodno je također jako nježan, a učinkovit i isprobat ću ga čim potrošim L’occitane pjenu. Za skidanje šminke umjesto ulja, možete koristiti i micelarnu otopinu. Moje najdraže su roza Garnier, i Vichy Purette Thermale. Vichy maaalo više volim jer mi je još nježnija nego Garnier, ali je i puno skuplja tako da ih koristim naizmjence, i u principu obje obožavam. Za umivanje mješovite i masnije kože sklone nepravilnostima i čepljenju pora, najtoplije preporučujem Kate Somerville ExfoliKate Daily Foaming Cleanser koji sadrži miks AHA kiselina i voćnih enzima te nježno i učinkovito čisti kožu, bez pretjeranog isušivanja.

A sad dolazi najvažniji korak – nakon što ste lice temeljito očistili s nježnim proizvodima, nemojte ga pustiti da predugo bude bez hidratacije! Neka vam tonik i serum budu na dohvat ruke i čim obrišete lice nakon umivanja, krenite s hidratacijom! 🙂 Skincare uvijek stavljate krenuvši od proizvoda koji ima najrjeđu teksturu, prema najgušćoj. Dakle, lice nakon umivanja najprije poprskajte tonikom, a onda stavljate serum. Moji najdraži tonici su Muji Light Toning Water (postoje u tri različite varijante po jačini hidratacije). Nakon što se serum upije, stavljate kremu i, ako se radi o jutarnjoj rutini, spf. Ako vam se koža čini super nakon seruma, ako je na dodir podatna, blago vlažna i hidratizirana, kremu možete i preskočiti! Meni je, recimo, moj najdraži Caudalie S.O.S. serum u toplijem dijelu godine savršeno dovoljan i samostalno, bez kreme iznad! Ujutro preko njega stavljam SPF, ali zasebna (hidratantna) krema mi je najčešće totalno nepotrebna.

Redovita hidratacija i spf – osnovni korak u očuvanju zdravlja kože 🙂

Ako nakon tonika i seruma i dalje osjećate da vas koža blago zateže te da ima “mjesta” za još njege, slobodno dodajte i kremu. Ne mora biti nikakva posebna – može biti obična hidratantna krema s jednostavnim sastojcima – bitno je samo da vas ne iritira i da je možete svakodnevno koristiti. Moje najdraže hidratantne kreme su sve iz Caudalie Vinosource linije – btw, Caudalie me ne sponzorira (kamo sreće da da, uštedjeli bi mi tisuće i tisuće kn). 😆 Za jako suhu kožu (a ujedno mi služi i kao najbolja krema za sanaciju kronično suhih, iziritiranih i oštećenih usana), obožavam Intenste Moisture Rescue Cream. Za suhu kožu (malo slabija od prethodne) je također odlična Moisture Recovery Cream. Za normalnu i mješovitu kožu, odličan je Moisturizing Sorbet (njega obožava puno mojih klijentica), a za masnu kožu postoji Mattifying Fluid.

Moja najdraža SPF krema je Eve Lom Daily Protection SPF+50, a za cjenovno pristupačnije verzije najtoplije preporučujem da bacite pogled na Paula’s Choice i Skintegra varijante. Tu su i ljekarnički brendovi poput Eucerina, Bioderme, La Roche Posay, Roc, Avene itd. koji također nude široku ponudu proizvoda namijenjenih uv zaštiti svih tipova kože.

Što se tiče okoloočnih krema – ako ste mladi i još uvijek nemate neke velike znakove iscrpljenosti ili starenja, lako je moguće da će vam serum i krema biti dovoljni (samo, naravno, pazite da ih redovito nanosite i na područje oko očiju). A ako vaši podočnjaci sve češće pokazuju znakove umora, imate borice, primjećujete suhoću i čini vam se da vam treba neka ozbiljnija njega – najtoplije preporučujem Bobbi Brown Extra Eye Repair kremu. Po mom mišljenju, nema bolje na tržištu za suhu i zrelu kožu, i generalno okoloočno područje koje zahtjeva malo više pažnje. Osobno je koristim u sklopu noćne njege, a preko dana preferiram Clinique All About Eyes Rich jer izgleda savršeno ispod svakog korektora. Još jedna okoloočna krema koju jako volim je Charlotte Tilbury Magic Eye Rescue koju povremeno koristim umjesto Bobbi Brown. Koju god da uzmete, nećete pogriješiti.

Po pitanju njege usana, najtoplije preporučujem Nivea Deep Moisture Night Protect balzam u kutijici (unscented verzija). Dakle, ovo mi je apsolutno najbolji heavy duty balzam za usne koji sam ikad isprobala, a otkrila sam ga u Japanu. Nisam sigurna može li se kupiti kod nas – ne sjećam se da sam ga viđala u našim drogerijama i naručujem ga s eBay-a (bitno je samo da je seller iz Japana). Koristim ga preko noći i apsolutno obožavam jer nevjerojatno dobro omekšava usne i zadržava vlagu u njima. Nije ljigav, sklizak, niti ljepljiv – gušće je teksture, a na usnama ostaje jako, jako dugo. Za dan preferiram verziju istog balzama u tubici (koja, osim što je drugačijeg oblika, ima dodan i spf, što je savršeno). Kao pripremu usana prije šminkanja preferiram Laneige Lip Sleeping masku jer je rjeđa, mekša i podatnija pa brže prodire u usne, ali znam da je mnoge moje klijentice obožavaju i koriste kao noćni balzam.

E sad, svi mi jako dobro znamo da su želje jedno, a mogućnosti drugo, 😀 i znam da dobar dio vas nema šanse da će redovito slijediti ovakvu rutinu. Ali molim vas, barem pokušajte! Ne radi se samo o šminkanju, već i dugoročnom zdravlju kože! Koža je naš najveći organ koji nas obavija i štiti sve ostale ograne. Nemojmo je uzimati zdravo za gotovo! A ako od svega ovoga uzmete jednu jedinu stvar (u kontekstu pripreme za šminkanje), neka to bude serum! Možda ne možete naći kremu koja vam super odgovara, možda vam se niti jedan SPF koji ste probali ne sviđa… Sve razumijem. Ali serum morate uvesti ako želite najbolje moguće rezultate šminkanja, i tu nema dileme. 🙂 Ja vam najtoplije preporučujem Caudalie S.O.S. serum – i dalje mi je najgenijalniji proizvod tog tipa, a isprobala sam ih hrpetinu. Genijalan je zato što zaista superiorno hidratizira te iako sadrži hijaluronsku kiselinu, ne zahtijeva nikakvo “zalijevanje”, niti dodatne proizvode iznad. Vlagu zaključava u koži sam po sebi, i iz vlastitog iskustva, jednako ga obožava masa mojih klijentica – i onih sa suhom kožom, i onih s masnom jer ne sadrži ulja. Dakle, taj serum je čista hidratacija i uspješno ga koristim na doslovno svima.

Okoloočne kreme, pilinzi i balzami za usne

Dakle – nježno čišćenje, redovita hidratacija (tonici bez alkohola, hidratantni serumi, hidratantne kreme i opcionalno okoloočna krema) te ispravno korištenje spf-a osnova su zdrave i njegovane kože. Da, povremeno možemo koristiti i nježne pilinge (moj najdraži za relativno normalnu do blago suhu i osjetljivu kožu je Caudalie Gentle Buffing Cream). Možemo ubacivati i razne maske, dodavati kiseline i serume s posebnim aktivnim sastojcima – ali sada govorimo o osnovnoj njezi koju bi svatko od nas trebao prakticirati. Što se tiče SPF-a, molim vas, nemojte odustati od njega jer niste pronašli onog koji vam savršeno odgovara – previše je važno. Ako niste zadovoljni isprobanim, tražite dalje! SPF je daleko najbolja prevencija raka kože i svih mogućih znakova starenja, tako da se zaista isplati potruditi i pronaći neki koji nam odgovara. Moja koža generalno jako loše reagira na SPF kreme – nebitno jesu li s fizičkim ili kemijskim filterima i morala sam ih isprobati mali milijun dok nisam pronašla jednu koja mi odgovara. Jedina koju mogu koristiti neograničeno, a bez da mi napravi kaos po licu, je Eve Lom Daily Protection SPF50+. Od azijskih, odlična mi je bila i Purito, ali otkad se ispostavilo da zapravo ima puno manji SPF od onog što je navedeno na pakiranju, vratila sam se dobroj staroj Eve Lom. Nije bitno koji spf ćete koristiti – bitno je samo da vam ne radi cirkuse po licu i da ga možete svakodnevno nanositi.

I to bi bilo sve za danas – nadam se da će vam ovaj post pomoći da pronađete svoju savršenu skincare rutinu, ili vas barem potaknuti da krenete u potragu! Vaša koža će vam biti zahvalna. 🙂

Do idućeg posta, šaljem puse, Petra <3

Leave a Reply