
Znate onu vječnu dilemu – da li je “dopušteno” nositi šljokičasta ili jako sjajna sjenila na kapcima koji više nisu u cvijetu mladosti, ili na onima koji su više ili manje spušteni? “Dopušteno” namjerno stavljam pod navodnike, jer naravno da je u šminkanju sve dopušteno, ali na neke stvari ipak valja obratiti pažnju ako želimo postići najbolji rezultat u klasičnom beauty smjeru šminkanja. Kao što vjerojatno već znate, bilo kakve jako sjajne (a pogotovo šljokičaste) teksture na sebe privlače svjetlost i čine površinu na kojoj se nalaze vizualno ispupčenijom te naglašavaju njenu već postojeću teksturu. Što u prijevodu znači – ako imate zrelu kožu i naborane kapke, previše izražajne šljokice na njima generalno nisu dobra ideja jer će te iste borice još više istaknuti. Isto tako, kako starimo, kost ispod obrve kod većine žena postaje sve ispupčenija i izraženija pa dio kože između pregiba i obrve može djelovati napuhano i otečeno ako iznad pregiba nanesemo presjajno sjenilo. Šljokice na spuštenim kapcima (bilo koje dobi) također nisu najsretnije rješenje (osim ako jako dobro znate što radite) jer će također vrlo vjerojatno samo naglasiti preklopljenu kožu i dio kapka koji inače na takvom obliku okz pokušavamo sakriti i vizualno mu promijeniti konture. Uglavnom, shvatili ste – šljokice su poprilično risky business i s njima treba znati raditi te individualno procijeniti maksimalni level veličine sparkly čestica u sjenilu ili pigmentu kako bismo postigli maksimalni učinak s obzirom na stanje kože i oblik kapka klijentice, bez da napravimo kontraefekt.
Kad se dobro odaberu i pravilno nanesu s obzirom na oblik oka i stanje kože kapka, šljokice su super stvar jer i najjednostavniji look u trenu mogu preobraziti u puno efektniji i svečaniji. I upravo iz tog razloga sam vječno u potrazi za formulama i proizvodima sjajnijeg finisha koje ću moći koristiti i na svojim zrelijim klijenticama, onima sa spušteni(ji)m kapcima i svima onima koji nemaju zategnutu i podignutu kožu očiju.
Srećom, sva šljokičasta i ostala sjenila sjajnog finisha nisu napravljena jednako, i vjerovali ili ne, postoje i ona koja izgledaju predivno i na zrelijim ili spuštenim kapcima. 😀 A zaista najbolja u tom rangu su, nažalost, Tom Ford kremasta sjenila (barem od svih koje sam dosad probala, a probala sam ih…). Kažem nažalost, jer su dosta skupa i relativno nedostupna kod nas, ali se mogu naručiti s Beautylish ili Net-a-Porter online shopova.

Tom Ford Cream Color For Eyes trenutačno dolaze u osam različitih nijansi i dostupni su kao single sjenila, a iz te linije već imam nijanse Platinum i Spice. Osim single kremastih sjenila, ova je formula dostupna i u još četiri nijanse u duo pakiranju pod nazivom Cream And Powder Eye Color koje se sastoji od teglice s kremastim dijelom i klasičnog, jako šljokičastog suhog sjenila koje bi se trebalo koristiti kao “topper”, odnosno utapkati preko kremastog za ekstra sjajni, glitterasti efekt. Inače, ovaj duo sam kupila samo zbog kremastog dijela – naime, nijansa mi je predivna, a nažalost nije dostupna u single varijanti.
Nakon što sam ga isprobala, mogu vam odmah reći da mi je topper apsolutno katastrofalan i grozno razočaranje – i to bez pretjerivanja i ne samo s obzirom na paprenu cijenu, već općenito. Ocijenila bih ga lošim i da mu je cijena 30 kn, a kamoli koliko zaista košta. Tekstura je strašno presuha, izrazito tvrda i doslovno morate zabiti prst i orati s njim po površini da na njemu išta ostane. Kistovi, nažalost, ovdje ne dolaze u obzir – topper je poprilično nemoguće nanijeti bilo čim osim tako da ga utapkate prstom, i to preko nekog glitter ljepila jer se bez njega gotovo i ne vidi. Nakon jedno šest rundi struganja jagodicom i utapkavanja na kapak preko kreme, efekt jest lijep, ali ništa znatno bolji od kremastog dijela nanesenog samostalno, koji je, srećom, jednostavno božanstven i kupila bih ga opet, bez obzira na shitty topper jer ovakve fantastične formule jednostavno nema među drugim brandovima, niti slične nijanse među ostalim Tom Ford single kremastim sjenilima. Doduše, kremasti je dio prije par godina bio dostupan kao limited edition single sjenilo naziva Pink Haze, ali budući da ga više nema, morala sam uzeti duo i platiti nešto višu cijenu zbog dodatnog toppera. Eto, čisto da znate, ako slučajno imate Pink Haze, Golden Peach vam ne treba. 🙂
Dakle, topper dalje više neću niti spominjati jer smatram da nije vrijedan toga, ali ću reći još par detalja o predivnom kremastom dijelu ovog dua. Što se tiče dupeova, na internetu ćete možda naletjeti na usporedbu s Charlotte Tilbury Eyes To Mesmerize kremastim sjenilom u limitiranoj nijansi Rose Gold, međutim, formula nije ista. Iako u teglicama izgledaju jako slično, Charlotte Tilbury formula je puno slabije pigmentirana i za isti opacity morate ga nadograđivati u nekoliko slojeva (čime povećavate šanse da se sjenilo uvuče u pregib i borice) da biste dobili efekt kao što Tom Ford izgleda u jednom jedinom ultra tankom sloju.
Tom Ford kremasta sjenila su vrhunski pigmentirana i potrebna vam je zaista minimalna količina za jedno korištenje, a ja ih nanosim uglavnom tako da s nekim sintetičkim ili kistom od sable dlake ugrubo razmažem po donjoj polovici kapka, pa s nekim klasičnim, okruglim kistom za blendanje (npr. Hakuhodo J142 – recenzija ovdje) rub sjenila blendam u pregib i iznad njega u željeni oblik. Formula je super jednostavna za korištenje. Ultra lako se blenda i imate dovoljno vremena da je izblendate kako treba, a jednom kad se osuši, više ne mrda. Na svojim kapcima ih koristim bez primera, ali naravno, ako imate mješovitiju ili više masnu kožu, svakako neće štetiti ako ispod njih stavite neki primer koji vam funkcionira (moji najdraži za mješoviti i masniji tip kože su Nars Pro Prime i MAC 24-Hour Extend Eye Base).
Tekstura je izrazito podatna tako da tijekom blendanja apsolutno ne nateže osjetljivu i tanku kožu kapaka, a finish ultimativno savršenstvo za sve oblike očiju, pa čak i one koje nisu idealni kandidati za nošenje (velike većine) sjajnih sjenila. Ova sjenila imaju, najjednostavnije rečeno, onaj elegantni “skupi” sjaj koji će podići svaki look i predivno istaknuti gotovo svako oko (pa čak i na starijim klijenticama i zrelijoj koži) bez da naprave ikakav kontraefekt. Dapače, na očima izgledaju super sofisticirano i profinjeno. Na ovom linku možete pogledati kako na meni izgleda nijansa Spice, a ovdje se možete prisjetiti kako na meni izgleda Platinum. A sad se bacimo na duo u nijansi Golden Peach…
Kremasti dio je predivna, super pigmentirana peachy pink nijansa s nešto hladnijim odsjajem, a nesretni topper, koji u teglici izgleda predivno, na koži se transformira u loše pigmentiranu, bljedunjavu i ispranu breskvasto narančastu nijansu koja zaista nije vrijedna spominjanja. Za razliku od nje, izvukla sam jedno sjenilo iz kolekcije koje actually izgleda onako kako je (po meni) Tom Ford topper trebao izgledati, a radi se o fenomenalnom Bobbi Brown Luxe Eyeshadow sjenilu u nijansi Melting Point. Ova su sjenila inače apsolutno genijalna i obožavam ih baš u ulozi toppera, s tim da se ovdje radi o vrhunskoj izvedbi tog koncepta. Melting Point je također roskasto breskvasta nijansa kojoj slike ne čine nikakvu uslugu i koja se uživo presijava i svjetluca u nevjerojatno kompleksnom i predivnom finishu, dok istovremeno uspijeva zadržati “skupi” sjaj koji nikad ne prelazi granicu elegantnog i nosivog. Još jedna odlična alternativa Bobbi Brown Melting Point sjenilu je i Hourglass Scattered Light Glitter Eyeshadow u nijansi Reflect koje je također predivno, ali ipak ima nešto krupnije čestice i “agresivniji” finish pa se time gubi mali dio profinjenosti u direktnoj usporedbi s Bobbi Brown. Btw., razlika je nešto izraženija uživo, nego na swatchu. Da se razumijemo, ovo je i dalje predivno sjenilo i milijun je puta bolje od Tom Ford toppera. 🙂

Na zajedničkom swatchu su redom, s lijeva na desno…
Hourglass Scattered Light Glitter Eyeshadow sjenilo u nijansi Reflect (u jednom potezu)
Tom Ford Cream And Powder Eye Color – Golden Peach (kremasti dio u jednom potezu)
Tom Ford Cream And Powder Eye Color – Golden Peach (suhi topper u 5-6 slojeva, preko Nyx glitter ljepila – meh…)
Bobbi Brown Luxe Eyeshadow u nijansi Melting Point (jedan sloj, bez primera)
A ovako Golden Peach duo izgleda na meni (sam kremasti dio izgleda gotovo identično i bez slabašnog toppera). Uz njega sam u vanjskom kutu za dodatnu definiciju dodala malo nijanse Spice, a pregib dodatno doradila tamnijim crvenkasto smeđim mat sjenilom. 🙂

Sve u svemu, smatram da Tom Ford kremasta sjenila vrijede svake lipe – pogotovo ako volite sjajniji finish na očima, a iz bilo kojeg razloga se bojite klasičnih šljokastih formula (više ili manje spušteni kapci, zrelija koža s naglašenom teksturom itd.). Inače je Tom Ford dekorativa za mene hit and miss i mislim da su mnogi njegovi proizvodi totalno precijenjeni, ali ova sjenila su definitivno super kvalitetna i sigurno ću u budućnosti svom kitu pridružiti još koju nijansu jer im još uvijek nisam pronašla jednako dobru alternativu. 🙂
I to bi bilo sve za danas, nadam se da vam se post svidio! Čitamo se uskoro u idućem, a do tada šaljem puse!
Petra :-*
Nijanse su predivne
Jesu, baš su posebne! 🙂
Da li mozes da nam objasnis gdje se tacno stavlja tamnija senka, gdje tocno pocinje a gdje zavrsava? I kako najbolje uraditi taj Outer V? I, generalno, objasniti zasto svi ti prelazi od svetlije do tamnije senke – zasto Transition, pa Crease, pa Outer V? Bilo bi sjajno kad bi nam jedan profesionalac kao sto si ti objasnio konacno! Pozdrav i poljubac!
Draga Nici, tu nažalost nema univerzalnog odgovora jer smještaj tamnije nijanse sjenila ovisi o obliku svakog pojedinog oka i krajnjeg efekta kojeg želimo postići. Ali evo odgovorit ću ti na primjeru nekog imaginarnog “savršenog” prosječnog oka – tamnije sjenilo obično ide na vanjsku trećinu gornjeg kapka otprilike u obliku slova V (odatle naziv “outer V”) gdje jedan krak “slova V” leži iznad vanjske polovice gornje trepavice i širi se prema vanjskom kutu, a gornji krak “slova V” ide u pregib kapka i lagano se blenda prema gore. Radi se o uobičajenom smještaju sjenila kad oku vizualno želimo dodati na dubini i 3D efektu, tj. produbiti pregib, a ispupčiti sredinu kapka. 🙂
Zašto prelazi (obično) idu od najsvjetlije do najtamnije nijanse? Zato što se tako puno lakše blenda i prirodno nadograđuje “dubina” željene boje, jer tamnije nijanse u tom slučaju već imaju “podlogu” u obliku prethodne malo svjetlije nijanse. Npr. ako krajnju, crnu stavljaš preko prethodne tamno smeđe, vrlo vjerojatno nećeš pokvariti i cijeli posao će biti puno lakše odraditi nego da crnom ideš direktno na čistu kožu, ili na neku jako svijetlu nijansu. Dakle, radi se o čistoj praktičnosti s tehničke strane, ali naravno da nije obavezno i dok god krajnji rezultat ispadne kako smo si zamislili, po meni nije bitno kako smo do toga došli. Iz mog iskustva, ovako je samo brže i lakše. 😉
Što se tiče isključivo vizualnog dijela, tu pravila zaista nema, i uopće se ne moraš držati “outer V” recepta. Outer V je samo jedan smještaj sjenila (doduše, jako popularan), ali postoji milijarda drugih lookova koje možeš stvoriti, a koji ga ne uključuju nužno. Npr., kod klasičnog smokey eye look-a, najtamniji dio sjenila je koncentriran u krug oko cijelog oka, i širi se prema van na sve strane u sve svjetlijim tonovima, tj. “blijedi” kako se od oka udaljavaš. Uglavnom, u makeupu stvarno nema nekih rigidnih pravila i nemoj se uopće zamarati s tim. Dok god je krajnji rezultat kako si htjela, nije toliko bitno kako ćeš do toga doći. 😉
Wow! Hvala na objasnjenju! Sretna Nova godina!
Nema na čemu, hvala, također! 🙂
Meni treba ovo sjenilo jer imam 45g i kapci mi nisu tako savršeni.. Kolika je poštarina na Beautylish?
Na Net-a-Pporter su me nedavno oderali
E nisam ti sigurna jer obično naručujem u USA, ali možeš staviti proizvod u košaricu i otići na korak prije finalne narudžbe pa će ti tamo pokazati kolika je poštarina kad odabereš Hrvatsku kao shipping destinaciju. 🙂