Vichy Purete Thermale 3in1 Micellar Solution – istine i mitovi o micelarnim otopinama

Vichy Purete Thermale 3in1 Micellar Solution

Kad pomislim na micelarnu otopinu, u posljednjih par mjeseci na pamet mi automatski pada Britney Spears. Ako vam nije jasno zašto me micelarne podsjećaju na posrnulu pop princezu, čitajte dalje, sve ću objasniti. 😀

Ukoliko redovno pratite vijesti iz svijeta kozmetike i članke na raznim beauty blogovima i portalima, postoji vrlo velika vjerojatnost da ste naletjeli na barem jedan u kojem autor/autorica oštro kritizira micelarne otopine i patronizirajuće se podsmjehuje svima onima koji ih koriste kao primarni (ili ne daj bože, jedini) način skidanja šminke i čišćenja lica općenito. U posljednjih cca pola godine primijetila sam nevjerojatan porast u broju sličnih članaka i generalni trend okretanja od micelarnih i pljuvanja po njima zato što su  “nedovoljno jake, neučinkovite, iritirajuće i prije svega dugoročno isušujuće za kožu”. I upravo ovdje u priču upada moja asocijacija na Britney Spears (iako bi to mogla biti i bilo koja druga zvijezda koju su mediji i javnost najprije digli u zvijezde, a zatim je totalno pokopali i uživali u njenom posrtanju). 😀 Micelarne otopine, čini se, trenutačno (figurativno) proživljavaju nešto slično. Unazad 5-6 godina doživjele su nevjerojatan boom popularnosti i generalno bile slavljene kao revolucija među proizvodima za čišćenje lica, a unazad par mjeseci priča se totalno preokrenula. Pa, što se točno dogodilo, i što se promijenilo? Da vam budem iskrena, apsolutno nemam pojma, ali ću vam rado napisati svoje mišljenje o cijeloj priči i potkrijepiti ga svojim iskustvom. 🙂

Za početak – što su uopće micelarne otopine? Micelarne otopine ime su dobile po micelama – sitnim uljnim molekulama raspršenim u nekom otapalu (najčešće pročišćenoj vodi) koje zbog svoje specifične kemijske strukture i točno određene koncentracije u otopini imaju odličnu sposobnost vezivanja masnoća i prljavštine s površine kože, a tekstura im je takva da na koži ostavljaju potpuno lagan osjećaj, gotovo kao da ste je oprali običnom, čistom vodom.  Budući da su super jednostavne za korištenje, učinkovite, kozmetički elegantne i nevjerojatno “lagane” na koži, nije nikakvo čudo što su postale planetarno popularne. Doslovno, u svijetu se svake sekunde proda čak šest Bioderma Sensibio micelarnih otopina (koja je najvjerojatnije najpoznatija od svih), pa se s pravom pitamo – što je točno, i gdje, pošlo krivo?

Koliko smo je godinama svi slavili, sad odjednom možete pročitati jednako toliko (ako ne i više) članaka o tome kako su micelarne zapravo grozne, kako nisu dovoljne za pravilno čišćenje lica, kako isušuju kožu itd. itd. Što se mene tiče, svaka od navedenih izjava je totalni bullshit, a sad ću vam objasniti i zašto to mislim. 🙂

Vichy Purete Thermale 3in1 Micellar Solution

Prvi “prigovor” i mit koji non stop negdje čitam i čujem je sljedeći – “Sve micelarne su užas za kožu jer je dugoročno jako isušuju.” Eeeerm, ne. Ne isušuju, barem ne sve. Kao i kod apsolutno svake druge kategorije proizvoda – nisu sve micelarne otopine iste. Ovisno o ostalim sastojcima u formuli, neke zaista mogu isušivati ili iritirati kožu, istina, ali neke definitivno ne isušuju. I to je činjenica. Dapače, u ovisnosti o tipu kože kojem je neka konkretna micelarna namijenjena, ona se može obogatiti dodatnim aktivnim sastojcima i ovlaživačima kao što su aloe vera, alantoin i sl.

Iz mog osobnog iskustva, što vjerojatno već znate ako redovito pratite moj blog – imam kožu koju pravilnom i pažljivom njegom održavam u super stanju i koja je 99% vremena zaista čista, glatka i bez nepravilnosti, ali u svom prirodnom stanju uvijek naginje suhoj i dehidriranoj. Zanimljiva činjenica broj 1 – već godinama lice uopće ne umivam vodom, već ga čistim/umivam isključivo micelarnom otopinom. 🙂 U svojoj kozmetičkoj “karijeri” nema što nisam probala – ulja za čišćenje (koja me ili brutalno isušuju ako sadrže i najmanju mrvicu ricinusa, ili čepe pore ukoliko ga nemaju), balzame za čišćenje ili cleansing balms koji moju tanku kožu također čepe i iritiraju, zatim gelove i pjene kojima doslovno ne smijem prismrditi jer mi kožu stegnu za četiri broja, pa sve do krema od kojih sam tek nedavno našla jednu koja mi odgovara. U svakom slučaju, micelarna (konkretno Vichy) je u mojoj rutini čišćenja daleko najduže i jedini stalni faktor, čak toliko dugo da se više doslovno niti ne sjećam kad sam je točno počela koristiti. Suprotno gornjim netočnim navodima, ona je jedini proizvod za čišćenje šminke/umivanje koji me ne isušuje i ne radi mi nerede po koži, a koža mi je inače izuzetno sklona isušivanju. Koristim je toliko dugo, toliko isključivo i toliko često da sa sigurnošću mogu tvrditi kako me ne isušuje, dapače. Da zaista isušuje, ja više ne bih imala lice. Ona je jedini proizvod tog tipa koji je kod mene prošao sve testove vremena i koji moju osjetljivu i tanku kožu sa sigurnošću drži neisušenom (koliko je to maksimalno moguće s obzirom na genetiku). A ako me pitate zašto se ne umivam vodom – odgovor je jednostavan. Umivanje vodom iz slavine izbjegavam zato što je zagrebačka voda izuzetno tvrda i zato što me koža nakon umivanja zateže. Nakon Vichy micelarne, zatezanja nema, što je i logično budući da se kao otapalo u njoj koristi pročišćena destilirana voda u kojoj nema kamenca, a ne voda iz slavine.

Drugi prigovor koji najčešće čujem je: “Micelarna ne čisti dovoljno temeljito, ona ne može izvući prljavštinu koja se nalazi dublje u porama i ne može očistiti kremu s visokim spf faktorom.”  Na ovo mogu odgovoriti samo sljedeće – ljudi, da je ovo istina, ja bih bila najveći pizza face na svijetu, a u stvarnosti imam gotovo savršen ten. I ne, nije takav sam po sebi, već zato što ga dobro pazim i znam što radim. A s obzirom da lice čistim gotovo isključivo micelarnom iako svaki dan nosim spf kremu s faktorom 50+ i kombinacijom jakih kemijskih filtera, mislim da je savršeno jasno kako micelarna tu kremu actually očisti. Da to ne radi, moja se koža ne bi dobro provela i već bih odavno oprištavila preko svake mjere.

I treći mit koji vrlo često čitam: “Nema šanse da micelarna može očistiti jaki makeup na očima, pogotovo vodootpornu maskaru.”  Na ovo opet moram reći – uuuummm, wat?? Naravno da može. Kao dokaz prilažem i sliku, koja je ujedno i ispravak netočnog navoda broj četiri i kojeg je čak provalio neki liječnik, a koji glasi: “Micelarna ne može ništa s kože skinuti bez puno trljanja i ribanja, čime dodatno iritira i oštećuje njenu površinu.” Kad sam ovo pročitala, skoro sam krepala od smijeha i zapitala sam se da li je dotični gospodin ikad actually pokušao očistiti šminku micelarnom pa maestralno fejlao, ili samo napamet buba gluposti. Micelarna apsolutno može skinuti i doslovno u mjestu rastopiti najjači makeup i to – pogađate – bez ribanja i natezanja kože, samo ako dovoljno natopite blazinicu i nježno je tapkajući ostavite da djeluje kojih tridesetak sekundi.

Ako nekoga zanima kako točno čistim lice micelarnom, moja procedura je sljedeća – uvijek najprije čistim oči, a za potpuno čišćenje oba oka od hrpetine makeupa dovoljna mi je – jedna jedina blazinica. 🙂 Da, dobro ste pročitali, samo jedna, a na slici dolje je i dokaz. Blazinicu najprije potpuno natopim micelarnom da bude skroz mokra, a onda je razdvojim na dva “listića” (kao kad papirnatu maramicu razdvajate na tanje slojeve) i svaki “krug” nalijepim na jedno oko. Blazinice uopće ne pomičem i ne trljam po očima, već ih lagano i nježno u mjestu utapkavam po kapcima, a posebno se koncentriram na korijen trepavica uzduž kojeg nježno pritišćem blazinice. Nakon tridesetak sekundi, počnem lagano kružiti prstima (opet po korijenu trepavica), ali u mjestu, bez ribanja i trljanja, i nakon 5-6 sekundi skinem blazinice. Na donjoj slici možete vidjeti rezultat. Na očima sam imala najpostojanije sjenilo koje posjedujem (By Terry Ombre Blackstar), Physician’s Formula Booster Eyeliner, dva sloja Chanel Le Volume maskare i preko nje još jedan sloj Maybelline Lash Sensational. Kao što možete vidjeti, maskara je doslovno otopljena u mjestu, odnosno u području luka trepavica, a ne razmazana i razmrljana jer blazinicu uopće nisam povlačila po kapku, samo je nježno utapkavala i “masirala” korijen trepavica u mjestu bez trljanja. Kremasto sjenilo, tuš i tri sloja maskare otopljeni bez ikakvog problema.

Nakon što očistim oči, svaku polovicu preklopim tako da je prljavi dio prema unutra, pa s vanjskim stranama “načmem” puder i šminku s ostatka lica. Kad i vanjske strane postanu prljave, uzmem još jednu jedinu novu blazinicu, natopim je i s njom do kraja kompletno očistim ostatak prljavštine i šminke s lica. Ako nakon toga krenem čistiti i s trećom, ona uvijek i bez iznimke ostaje potpuno čista. Da se razumijemo, naravno da će vam, ukoliko nosite teške pudere i deblje slojeve podloge, lice vjerojatno biti brže i praktičnije očistiti nekim uljem – ovim samo želim dokazati i demonstrirati da micelarna actually može očistiti sve što poželi – sad je samo pitanje koja metoda čišćenja svakome od nas individualno najbolje odgovara. Meni je micelarna zakon jer ne nosim previše pudera i jer mi savršeno čisti i najjači makeup s očiju bez ikakvih iritacija i smetnji, dok mi ulja npr. lice čepe, a oči smetaju i zamućuju vid.

Da zaključim – osobno su mi micelarne otopine jedan od najboljih kozmetičkih izuma ikad osmišljenih, i koristit ću ih dok god se budu proizvodile. That being said, moram naglasiti i ponoviti kako zaista nisu sve iste. Na primjer, mene je upravo kultna Bioderma Sensibio strašno isušivala, zatezala, iritirala i pekla ako uđe u oči. S druge strane, najdraža od prvog dana i moj ultimativni holy grail je Vichy Purete Thermale 3u1 koja me ne isušuje, ne zateže, ne iritira i ne peče čak i ako je doslovno namažem po očnoj jabučici (a imam izuzetno osjetljive, svijetle i vječno crvene oči, uz to što nosim leće).

Molim vas, imajte na umu da ovim postom nikako ne želim umanjiti ničije eventualno negativno iskustvo s micelarnim otopinama. Svi znamo koliko je preparativa individualna stvar i savršeno mi je jasno da micelarne nekome možda zaista ne odgovaraju (kao što meni ne odgovaraju gelovi, ulja, balzami i sl.). Ovaj je post napisan jedino i isključivo sa svrhom da obrani “čast” dobrih, savršeno učinkovitih i nježnih micelarnih otopina koje definitivno postoje zbog neupitnog trenda pljuvanja po njima generalno i trpanja svih u isti, negativan koš, što je meni apsolutno besmisleno. Kao što sam rekla, u ovisnosti o “dodacima” i formuli općenito, postoje odlične, i postoje loše micelarne. Naravno da micelarna neće valjati ako u sebi ima hrpetinu parfema. Naravno da neće valjati ako je previše agresivna (isto vrijedi za ama baš svaki drugi proizvod). Isto tako, micelarna “neće valjati” ako je na blazinicu stavite tri kapi, potegnete leteći jednom preko čela i dvaput preko ostatka lica i onda se čudite kako lice nije magično savršeno čisto (a vjerujte, i takve sam bisere vidjela na YouTube-u, koji lice jedva dodirnu s polusuhom blazinicom i onda živčane kako micelarna ne valja). 😆

Ono što bih vam ja eventualno savjetovala kako biste izvukli maksimum iz svoje micelarne otopine je sljedeće – zaista bogato natopite blazinicu. Ako je previše štedite i blazinica vam je napola suha, pa naravno da neće dobro očistiti i da ćete morati ribati kao sumanuti i iziritirati si kožu. Ne mora se slijevati, ali pazite da micelarna “promoči” s obje strane i potpuno zasiti blazinicu. Nakon toga je razdvojite na dva listića, i svaki nalijepite na jedno oko. Ne trljajte i ne ribajte, već prstima lagano tapkajte u mjestu i dajte micelarnoj vremena da rastopi šminku. Prstima nježno kružite u mjestu malim kružnim pokretima uz sam korijen trepavica i nakon tridesetak sekundi maskara će biti potpuno rastopljena.

I za kraj moj kratki osvrt na sve micelarne koje sam probala – odlična mi je i Garnier roza, ali preferiram Vichy jer ima manje parfema i mrvicu mi je nježnija. Iako je, kad se u obzir uzme omjer cijene i kvalitete, Garnier savršena. Ako gledamo samo kvalitetu, bez cijene, Vichy mi je ipak najbolja. Roza Bioderma me isušuje i preagresivna mi je, SVR zelena mi je bila super, ali je nisam koristila dovoljno dugo za neki konačan dugoročan dojam. Caudalie mi je super učinkovita, ali je ne bih preporučila zbog previše parfema i previsoke cijene.

I to bi bilo sve za danas, nadam se da vas post nije naživcirao. 😀 Kakvo je vaše iskustvo, volite li micelarne otopine ili se slažete s “optužbama”? Ako ih volite, koje su vam najdraže i postoji li neka odlična koju biste mi preporučili da iduću isprobam? Svakako mi pišite u komentarima. 🙂

Čitamo se uskoro, šaljem puse! P. :*

24 thoughts on “Vichy Purete Thermale 3in1 Micellar Solution – istine i mitovi o micelarnim otopinama

  1. Slažem se sa svime što si napisala, micelarne su zakon, eventualno koristim neke pjene za umivanje i to samo ako imam laganu šminku koja se već otopila nakon x sati na poslu (vječita muka).

    Uz Garnier, najbolje su mi Mixa micelarne, ali Garnier ipak ima najbolji omjer cijene i kvalitete.

    1. Slažem se, Garnier je odlična micelarna za prihvatljivu cijenu. Pogotovo još što je svako malo na akciji pa se može bez problema naći i za 25-30 kn. Mixu nisam probala, a na Facebook-u mi puno cura spominje Uriage, tako da moram probati i nju. 🙂

  2. ni meni nije jasno što se dogodilo s ugledom micelarki u zadnje vrijeme, čini mi se da ih se uglavnom demonizira zbog tog povlačenja po licu, što je apsurdno. ja obožavam micelarne, i definitivno mogu potvrditi fantastičnost primjerka na slici, fakat je u top 3 micelarki na tržištu. doduše, volim i uljne čistače, vodu i gelove s nižim pH, ali u mene je koža skroz drugačija… pa ne znam koliko je zahvalno da ti išta preporučujem – meni je sensibio zakon, Caudalie, Vichy, čak i LRP… a od “budget” primjeraka Byphasse, Balea i Nivea. Meni to sve dobro. Samo ne smijem bit štedljiva i blazinice moraju bit malo više fensi 😀

    1. Ma ljudi pričaju gluposti… Čak mislim da je to prva provalila ona Hirons pa se odmah kao stado svi odjednom slažu s njom. 😆 Naravno, ne kažem da nema ljudi kojima micelarna legit ne valja, jer sigurno ima – govorim o tom masovnom trendu pljuvačine u zadnjih par mjeseci, a deset godina im je svima bila super (kao što i jest, budimo realni). Uz opet očitu opasku da nisu sve iste, i da s druge strane, baš zato što su toliko super popularan proizvod, doslovno svaki brand danas izbacuje micelarnu, a ne pobrinu se svi da taj proizvod zbilja bude na nivou pa ruše ugled ostalima. Ali ako se odabere kvalitetna micelarna i koristi kako treba, nema šanse da nešto neće očistiti (mislim da ova zadnja slika sve govori). Ovdje sam namjerno natrpala kilu šminke (i to super otporne) da pokažem kako npr. Vichy sve rastapa u mjestu. I da, apsolutno se slažem, naravno da niti jedna micelarna “neće valjati” ako staviš dvije i pol kapi i rifljaš po licu dok ne pocrveniš, pa se čudiš kako ne čisti maskaru i zaključiš da iritira kožu. Mislim buože. 😀

  3. ja isto obozavam micelarnu! nisam cula za ovaj trend pljuvanja po njima da budem iskrena, al isla sam odmah na google bacit se u brzinsko istrazivanje:D ah, mrzim kad se tako neki trendovi pokrenu, a ljudi valjda kao da jedva docekaju slijedit trend.
    moja najdraza je bioderma zelena, i koristim je vec skoro pa nekih 10 godina otkad sam ju otkrila, i doslovno isto mogu potvrditi ovo sto si i sama rekla – mislim da ne da mi je pogorsala stanje na licu nego ga popravila; jer bas mislim da daleko bolje ocistim lice s njom nego u vrijeme prije nego sam koristila micelarnu. i toliko volim tu bioderminu zelenu da nisam probala niti jednu drugu micelarnu osim njihove crvene (ali me ta crvena isusivala i kao da mi je film ostavljala na licu ako se dobro sjecam, znam da se s njom nikako nisam nasla).
    iako evo priznajem, kopka me u zadnje vrijeme da isprobam neko ulje za ciscenje, cisto jer mi se isprobava, ne zato jer mislim da micelarna nije dovoljno dobra;)

    1. Ajme blago tebi da ti je promaklo, meni su skoro oči ostale okrenute prema unutrašnjosti lubanje od kolutanja koliko pod zadnje o tome čitam… 😀 Nisam probala tu zelenu, drago mi je da si se našla s njom! Isprobaj ulja da zadovoljiš znatiželju – ona su mnogima genijalna. Moja je koža pretanka i generalno loše reagira na uljaste teksture (iako je blago suha), ali možda se tebi svide! 🙂

  4. Vichy je definitivno najbolja micelarna ikad i meni , iako trenutno koristim dvofaznu Garnier micelarnu koja mi je isto super za manje novaca. Ja nemam problema sa kožom pa u svom čistačkom arsenalu imam sve šta postoji na tržištu za skidanje šminke. Tako npr SPF skidam uljnim čistačem, ako je tu pored SPF i šminka onda kombiniram micelarnu, uljni čistač i pjenu. Pratim dosta C. Hirons ali nisam primjetila da je demonizirala micelarnu vodu. Super ti je post i svaka na mjestu kao i uvijek :-).

    1. Drago mi je da nisam jedina u klubu obožavatelja najbolje Vichy! 😀 Je je, ako izguglaš pronaći ćeš članak iz 2015. Nije je potpuno demonizirala, ali je napisala kako nisu “proper cleanser”, već samo privremeno rješenje za situacije kad nemamo dostupnu običnu vodu (tipa letenje, putovanja, teretana, bla bla) i pisala kako čak i njihovo pravilno korištenje neminovno vodi do iziritirane kože zbog trljanja (što je totalna glupost jer s dobrom micelarnom ne moraš uopće agresivno niti puno trljati). Isto tako, napisala je da su micelarne razvijene za brzinsko skidanje šminke u backstage-u, što je još jedan rofl i još veća glupost, jer micelarne su zapravo primarno izumljene upravo zbog pacijenata s osjetljivom kožom sklonom crvenilu, rozacei i sl. koja ne podnosi niti ulja, niti čistače sa SLS-om. Nakon čega mislim da je generalno krenula masovna pljuvačina. No nema veze, bitno da mi znamo pravu istinu. 😆 Hvala ti puno na čitanju, drago mi je da ti se svidio post. :*

  5. Potpuno se slažem sa svim navedenim…
    Micelarne su zakon za moju dehidriranu, pomalo rozaceicnu i već “zrelu” kožu…
    Ne koristim puno pudere, a kada nisam na otvorenom, izbjegavam i kreme sa spf-om…tako da moja šminka nije “heavy duty”… Ali i takvu treba temeljito i nježno skinuti sa lica i micelarna je za taj zadatak savršena…
    Nedavno sam otkrila jedan gel
    Neutrogena Hydro Boost…
    Koristim ga otprilike svaku drugu večer ili ako se osjećam posebno “zmazano”…
    Dovoljna mi je jedna kap na mokru konjak spužvicu… Nježno čisti, a koža meka i nimalo isušena…poslije mi je dovoljan samo losion i neki uljni booster…
    Inace su za mene gelovi i trljanja zabranjeni i baš me čudi što sam za ovim uopće posegnula..

    1. Hmmm, zanimljivo, baš ću malo istražiti taj gel, hvala na preporuci! A znam, evo tako sam i ja nakon pustih godina isključivo micelarne napokon iz čiste znatiželje isprobala i pronašla kremu za umivanje koja mi odgovara (L’occitane karite) i super mi je, ali je i dalje ne koristim svaki dan, nego recimo svaki drugi – treći, kako mi dođe. 🙂 Micelarna mi je i dalje osnova svega i tako će i ostati. 🙂

  6. Pojma nemam da je većina počela hejtat micelarne 😀 Totalni sam outsider, znam 😀 No to pripisujem tome što ne pratim trendove i nad njima se uglavnom zgražam (hint: moj komentar nad onim tvojim divnim insta lookom :D). Mene prvu živciraju hype-ovi, trendovi i masovna hejtanja nečeg samo da se hejta. Uvijek sam imala neko svoje mišljenje koje mi nitko neće poljuljati, makar njih 100 govorilo da to nije dobro… Ako meni je, onda ću i dalje to koristiti.

    Kao npr micelarne. Nosim puder/bb/cc kremu na dnevnoj bazi jer mi je lice 3 nijanse svjetlije nego tijelo (visoki SPF + kiseline u preparativi) i jednostavno se moram izjednačiti 😀 Otkad koristim Skintegrin Clarion čak više ne stavljam puder radi prištića i akni jer ih ima sve manje i manje 😀 Zato mi je micelarna nakon povratka kući pod must, prijeđem preko cijelog lica, oko očiju (ne nosim maskaru na dnevnoj bazi xD) i osjećam se čisto. No ipak navečer moram još oprati lice gelom/pjenom/uljem jer moja masna koža proizvede još sebuma i iz pora izvire još onog što micelarna nije mogla očistiti (vjeruj, pore su mi toliko duboke da micelarna tu ništa ne može, koliko god blazinica potrošila).

    Što je pjesnik htio reći na kraju? Da ja bez micelarne ne mogu 😀

    1. Pričaj mi o ne praćenju trendova i odbojnosti prema hype-u bilo koje vrste. 😆 Kužim, naravno… Nije svaka koža ista i mnogima je potreban double cleansing (pogotovo otpornijoj masnoj koži). Ako ništa drugo, praktičnije im se oprati uljem nego čekati da micelarna otopi maskaru… Svaka metoda ima svoje pluseve i minuseve, učinkovite su sve, sad je samo pitanje što kome najbolje odgovara. 🙂

  7. Ja sam baš primijetila “pljuvanje” po micelarnim vodama u posljednje vrijeme i stalno se čudim odakle sada to? Ja micelarnu koristim oko 2, 3 godine gotovo svakodnevno i zaista nisam primjetila da mi je lice suše zbog toga ili iziritirano zbog preagresivnog trljanja. Blazinicu dobro natopim proizvodom kako si rekla i zaista u nekoliko poteza sva šminka se skida. Trenutno mi je najdraža Garnier dvofazna micelarna, omjer cijene i učinkovitosti mi je najbolji. Bioderma sa rozim čepom mi je solidna dok se sa zelenom nikako nisam našla. Lice me svrbi i pecka nakon nje i ne skida mi maskaru dovoljno dobro. :/
    Pozdrav, Karmen.

    1. Bok Karmen, eto, i ti si primijetila… Tako je, ako natopiš blazinicu zbilja sve ide dolje bez problema. Meni Garnier dvofazna nije odgovarala jer mi je ostavljala masnjikavi film na koži i maskaru skidala lošije od obične. Ali znam da je mnogima savršena. 🙂

  8. Ajme, toliko volim tvoje postove baš zato što o svemu tako detaljno napišeš i vidi se da se kužiš u ono o čemu pišeš.. Evo, ja sam prije par godina počela koristiti micelarnu (baš onu klasičnu Garnierovu s roznim čepom) i nisam bila oduševljena, a sad znam i zašto.. štedila sam.. Nedavno sam se odvažila i ponovo počela koristiti micelarnu (ovoga puta prirodnu od divne Helena Delirium) jer nisam mogla vjerovati da svi dižu u zrak te micelarne a meni nisu ništa posebno.. I tek sam sad oduševljena! Sad ne mogu zamisliti skidanje šminke bez nje.. Hm.. ja ipak nakon čišćenja lica micelarnom još i umijem lice blagim Ziaja gelom za umivanje (onim s 0% alkohola, parabena i ostaloga), jer mi je valjda ostalo u podsvjesti da ipak voda treba učiniti svoje.. Šta ovaj pisac želi reći: micelarne su super i definitivno najbolje i najlakše skinu šminku.. bez trljanja.. Imam i ja rozaceu i suhu kožu i baš zato pazim da budem šti nježnija prema svojoj koži lica..
    I bravo za članak! Hvala ti!

    1. Nemaš pojma koliko mi je drago što si potvrdila da se ne smije štediti, i da je onda razlika ogromna i učinak odličan! 😀 Samo ti operi i s vodom/gelom ako te ne isušuje, dapače. I ja bih da me ne zateže jer svi mi volimo osjećaj umivanja koji donosi svježa voda. Da zagrebačka ima manje kamenca na kojeg sam baš osjetljiva, i ja bih se pljuskala non stop. 😀

  9. Bok, super ti je blog 🙂 slažem se za Biodermu (ili išta od navedenog brenda). Najgore iskustvo ikad s njihovim proizvodima. Imam normlanu do suhu kožu i super podnosim ulja koja su mi must za skidanje šminke, al kombiniram i s micelarnom, trenutno Mixa (vidla da ima ricinusa unutra). Probala sam lice prati samo s micelarnom, al to moja koža ne podnosi. Jednostavno moram očistiti cleanserom i vodom. Al si me ful zainteresirala s ovom Vichyjevom (iako do sad meni nije ništa odg od V.), iako po sastavu vidim da sadrži parfem, a to s alkoholom izbjegavam u preparativi. Super članak inače 🙂

    1. Hej Silvija, naravno, ne odgovara nam svima isto. Ajde pogledaj Loreal rozu micelarnu, na nju mi je ukazala jedna čitateljica – ima identičan sastav kao Vichy, samo bez parfema i mislim još jednog sastojka. 😀 Meni je iduća na popisu isprobavanja i po samom sastavu bi trebala biti super pa ćemo vidjeti! 🙂

  10. Bok! Moram priznati da nisam naletila na “pljuvanje” po micelarnim otopinama ali nisam ni puno čitala u zadnje vrijeme. Prvo mi je proletilo kroz glavu “pa kaj sam tak tupava da ne kužim kaj mi micelarna radi!?!?!” i čitajući tekst dalje sam shvatila da ipak nisam tupava. Imamo isti sistem skidanja šminke s micelarnom. Bravo ja 🙂 Nažalost nisam ih puno probala ali Roza Garnijerka mi je zakon, pa čak i ona dvofazna mi je dobra (samo 1 potrošila). Vichy ću jednom nadam se probati 🙂 Nisam komentatorica ali vjerno pratim (nekad sa zakašnjenjem) blog.
    Hvala!
    E da, moram pohvaliti sve članke – super napisani! 🙂

    1. Hvala ti Branka, probaj radije rozu Lorealku – ima gotovo identičan sastav kao Vichy, samo bez parfema! Meni je iduća na popisu za isprobavanje! 🙂

  11. Kao masnokožac s rosaceom( sto je rijetkost) potvrđujem učinkovitost micelarne. Dobre 3 godine koristim Bioderminu Sensibio micelarnu. Od Garnier su mi izbile crvene fleke koje su se ljuskale( šteta jer je isplativija). Vichy nisam probala, a baš si me sad zainteresirala. Navečer nakon nje doslovno stavim jednu kap Avene cleanance gela koju protrljam kroz vlažne dlanove jer kao sto sam rekla masnokožac sam pa moram malo detaljnije. Ugl., meni micelarna sve skida, ali kako si rekla blaznica mora biti natopljena.

    1. Da da, Bioderma je super za one s masnijom kožom. Meni je bila prejaka. Ako ti odgovara, drž se nje! 😀

  12. Ja sam od micelarki odustala upravo zbog prve i jedine koju sam probala a to je hvaljena Bioderma Sensibio roza. Osušila me ko sam vrag! Kasnije sam imala i mali tester od LRP, mislim da je ona čak bila ok ali koristila sam ju u grču (poučena lošim iskustvom s Biodermom) i još na kraju umivala vodom. Sada skidam uljima i balzamima koje isto u ijem na kraju i naravno da opet vodom isuši kožu. Imamo isti tip kože (normalna do suha ali jako sklona dehidraciji, pogotovo zimi) pa bih mogla probati ovu Vichyevu iako sam brand i ne volim baš. Znam da dosta hvale i Byphasse micelarnu ali ja to od straha sve zaobilazim. 😀

    1. Niti ja ne koristim gotovo ništa od Vichy-a osim ove micelarne, tako da te potpuno razumijem. Daj joj šansu, mene je Bioderma isto ubila koliko mi je bila agresivna. 🙂 Kupi malo pakiranje pa vidi kako će ti se svidjeti. Inače, Loreal roza micelarna ima gotovo identičan sastav kao Vichy, samo bez parfema i još jednog sastojka. Još je nisam isprobala, ali iduća mi je u planu za isprobavanje budući da je više nego duplo jeftinija. 😉

Leave a Reply