Zimska rutina njege kože…

Stiglo nam je hladnije vrijeme, a promjenom godišnjih doba naša koža obično postaje osjetljivija nego inače, i zahtijeva prilagođenu i donekle izmijenjenu njegu, pogotovo u zimskom periodu. Konstantno izlaganje kože velikim promjenama temperature – vanjskom hladnom zraku, pa zatim suhom, grijanom, u klimatiziranim zatvorenim prostorijama, predstavlja joj popriličan stres. Ona često postaje isušena, crvena, zategnuta, dehidrirana i iziritirana. Zato je potrebno poduzeti neke ekstra korake kojima ćemo spriječiti spomenute negativne utjecaje i kožu održati zdravom i uravnoteženom.

Moja je koža preko ljeta više-manje normalna, stvarno nije zahtjevna, i rutina mi je relativno jednostavna. Preko dana obično koristim neki laganiji serum, npr. Caudalie S.O.S. u kombinaciji sa SPF kremom (od ovog ljeta to je L’occitane Jenipapo Fluid SPF 30, s kojim sam oduševljena), a preko noći mi bude dovoljan neki malo hranjiviji serum, npr. L’occitane Serum Fabuleux. Koristim još i Clinique All About Eyes Rich za područje oko očiju, povremeno napravim blagi piling i stavim masku, i to je to.

Međutim, čim zahladi, koža mi prelazi u izrazito dehidriranu i poprilično suhu, i moram se dosta truditi da je održim u dobrom stanju. Opisat ću vam što sve radim i što meni osobno odgovara, i naglasiti stvari za koje mislim da bi koristile svima, neovisno o tipu kože.

Nedavno je Babushka napisala odličan post o generalnom održavanju optimalne hidratacije kože koji u potpunosti potpisujem, a ja ću vam dodati neke svoje konkretne korake, savjete i proizvode koje koristim u istu svrhu.

Apsolutno se slažem da treba izbjegavati agresivne čistače, i osobno potpuno izbjegavam proizvode koji sadrže SLS. Mislim da bi na ovo trebali pripaziti baš svi, čak i oni s masnijom kožom, a kamoli mi sa suhom. Navečer za čišćenje obično koristim mješavinu ulja koju si sama radim. Mješavine se rade tako da smućkate zajedno (hladno prešana, nerafinirana) ulja po izboru s otprilike 10% polysorbata, koji omogućava da se ulja kod ispiranja otapaju u vodi. Inače se ovakva metoda čišćenja lica zove Oil Cleansing Method (OCM) i ako još niste upoznati s njom, malo proguglajte, da ne dužim previše, jer bih mogla napisati knjigu samo o tome. 🙂 Poanta je da ulja odlično rastapaju masnoće i čepiće u koži, rastvaraju spf kreme i tvrdokorniji, vodootporni makeup kojeg ostali, blaži čistači često ne mogu do kraja očistiti. Koriste se tako da na suhu kožu umasirate manju količinu uljnje mješavine, masirate minutu-dvije (cijelo lice, uklljučujući i oči). Nakon toga dodate mrvicu vode, opet umasirate, i zahvaljujući polysorbatu u mješavini ulje će preći u vodenasto-mliječnu emulziju, a sva prljavština s lica (uključujući makeup) će vam se početi doslovno i potpuno rastapati s lica. Nakon toga dobro isperete, i to je to. Koža će ostati potpuno čista, a neće biti suha niti zategnuta kao nakon komercijalnih gelova i agresivnijih čistača koji sadrže tenzide (SLS i sl.).

Ovo je odlična metoda čišćenja lica i u većini slučajeva funkcionira, čak i na masnoj koži, s tim da ću vas ja, iz vlastitog lošeg iskustva, upozoriti na jednu jedinu stvar – ricinusovo ulje. Ako malo proguglate OCM, vidjet ćete da se klasična mješavina radi od 3 stvari: jednog ulja po izboru u većem omjeru (obično je to suncokretovo jer je lagano, svilenkasto, lako se ispire i nije premasno), emulgatora odnosno Polysorbata i ricinusovog ulja u manjem omjeru. Ricinusovo ulje je ovdje jako bitno jer je strašno viskozno i gusto, i ono zapravo djeluje kao “magnet” za prljavštinu. Međutim, ricinusovo ulje samo po sebi može strašno isušiti kožu. Da, ulje koje isušuje kožu. 😀 Dok se nisam uvjerila na sebi, nisam vjerovala. Kod suhe kože savjetuje ga se u mješavinu stavljati svega 10%, međutim, meni osobno ne odgovara uopće. Dugo sam se mučila, eksperimentirala s raznim (sve manjim) količinama ricinusa u mješavinama, dok nisam shvatila da je za moju tanku kožu ionako sklonu isušivanju jednostavno preagresivan i potpuno ga izbacila. Sad si mješavinu radim od suncokretovog i lješnjakovog ulja u omjeru 50:50, dodam malo Polysorbata, i to je to. Čak i bez ricinusa, funkcionira mi savršeno, skida apsolutno sav makeup, čak i vodootporni, i sebi sam dokazala da ricinus u mješavinama nije apsolutno nužan da bi bile učinkovite. 🙂

Nakon čišćenja uljnom emulzijom nastavljam s preparativom, a ujutro što se tiče čišćenja, lice samo prebrišem micelarnom, i to je to (od micelarnih koristim Vichy i Garnier, pokazale su mi se kao najbolje za moj tip kože. Bioderma Sensibio mi je dosta agresivnija od ovih navedenih i isušivala me je, tako da oprezno s njom ako imate suhu kožu.

Home made uljna emulzija za čišćenje lica & micelarna otopina
Home made uljna emulzija za čišćenje lica & micelarna otopina

Ono što je Babushka spomenula u svom postu, i s čim se apsolutno slažem i mislim da je možda i najbitniji dio cijele priče – nanošenje (barem) tonika čim prije, po mogućnosti doslovno čim obrišete lice nakon čišćenja/umivanja. Naime, kad čistite lice, čak i kod korištenja blagih preparata, trenutačno narušavate Ph vrijednost kože. Ph zdrave kože je oko 5.5, dakle blago kiseo, a umivanjem i čišćenjem on se povećava i prelazi u lužnato područje koje je idealno za razvoj bakterija (pogotovo ako koristite komercijalne, imalo agresivnije preparate kao što su gelovi). Zato je kožu prijeko potrebno čim prije vratiti u ravnotežu, a to možete postići nanošenjem nekog dobrog tonika. Godinama sam mislila da su tonici bespotreban dodatni korak u rutini čišćenja kože, i bila sam u pravu, barem što se tiče komercijalnih tonika, a pogotovo onih koji sadrže alkohol (a takvih je, nažalost, većina). Međutim, uvjerila sam se da su home made tonici od kvalitetnih sastojaka sasvim druga priča, i doslovno mi spašavaju kožu od dehidracije. Recepata ima milijun, ovisno o potrebama i tipu kože.

Ovdje ću vam pokazati svoj omiljeni tonik, koji radim sama od mješavine kvalitetnih Florihana hidrolata bijele ruže i smilja u omjeru 50:50, biljnog glicerola, alantoina, deksapantenola i aloe vera koncentrata. Ova kombinacija mi super odgovara jer smilje potiče regeneraciju kože i pomaže kod hiperpigmentacija, flekica i ožiljaka, a bijela ruža intenzivno hidratizira. Odgovorno vam tvrdim da mi je ovaj tonik, otkad ga redovito koristim, napravio ogromnu promjenu nabolje u zdravlju kože, i što se mene tiče, nema mu ravnog među komercijalnim tonicima. Vi, naravno, možete koristiti neku drugu kombinaciju hidrolata, ovisno o tipu i stanju vaše kože. Na terra organica stranici možete malo proučiti i pogledati koji tip hidrolata je najbolji za koji problem. Ovakav tonik morate držati u frižideru, poželjno u sprej bočici. Ja ga odmah nakon umivanja/čišćenja obilno našpricam direktno po licu i vratu, pričekam da se osuši, a onda ponovim još jednom. Dok je “druga tura” još vlažna, krenem s nanošenjem daljnje uobičajene rutine (serumi, kreme…). Primijetila sam da je upravo ovaj korak najviše zaslužan za održavanje zdrave razine vlažnosti moje kože, i apsolutno preporučam da si smiksate svoj custom made tonik, i koristite ga na isti način. 🙂

Florihana hidrolati & home made tonic
Florihana hidrolati & home made tonic

Nakon tonika, koristim serume i kreme. Najčešća kombinacija su mi Caudalie S.O.S. Serum i Caudalie Moisturizing Sorbet. O serumu sam već pisala ovdje, a za Sorbet ću vam samo ukratko reći da se radi o (meni) savršenoj kremici za relativno normalnu do blago suhu kožu. Jako je hidratantna i donekle hranjiva, ali nije premasna. Inače, Caudalie u istoj liniji ima još dvije kreme, za suhu i jako suhu kožu (nju koristim kao masku), i obje su odlične. Na kraju obavezno stavim Clinique All About Eyes Rich kremicu oko očiju, i Nuxe Reve de Miel balzam za usne.

Caudalie & Loccitane
Caudalie Moisturizing sorbet, Caudalie S.O.S. serum, L’occitane Jenipapo Fluid SPF 30
Clinique AAE Rich & Nuxe Reve de Miel
Clinique All About Eyes Rich & Nuxe Reve de Miel

Osim svega navedenog, u hladnijem dijelu godine češće nego inače koristim hidratantne maske. Najbolja mi je Caudalie Intense Moisture Rescue Cream, koju 2-3 puta tjedno namažem u debljem sloju, ostavim sat-dva, pa višak (ako ga uopće bude) prebrišem micelarnom. Zapravo se radi o kremi za jako suhu kožu koju sam gore spomenula, i bila mi je odlična prije par godina dok mi je koža bila više  suha nego danas, ali sada mi je kao obična krema prehranjiva, tako da mi savršeno odgovara kao maska nekoliko puta tjedno.

Od ostalih maski, jako volim Apivita Pink Clay masku. Nju koristim povremeno za dubinsko čišćenje. Inače su mi maske s glinom preagresivne, ali ovo je jedina koja mi odlično čisti, a ne isušuje.

Volim i Caudalie Vinoperfect Enzymatic Peel masku o kojoj sam isto već govorila ovdje, a još jedna maska koju apsolutno obožavam i koju si povremeno priuštim je Sisley Linden Blossom. Ne znam što reći o njoj, osim da je božanstvena za osjetljivu i tanku kožu. Inače mislim da je dosta Sisley proizvoda precijenjeno, ali kad s nekim proizvodom pogode, onda to bude stvarno vrh, a takav je slučaj s ovom maskom. Po uputama, ovu masku na licu držite dvadesetak minuta, i nikad se u potpunosti ne osuši. Ja je ostavim i po sat vremena jer me nevjerovatno opušta, miris je predivan i baš me uspavljuje. Koža je nakon nje mekana, čista i blistava, a najbolje mi je što “olabavi” eventualne komedone i mitesere pa ih bez problema istisnete van bez da napravite masakr na licu. Isto tako, apsolutno ne isušuje kožu, dapače.

Maske za lice
Caudalie Intense Moisture Rescue Cream, Sisley Linden Blossom, Apivita Pink Clay, Caudalie Enzymatic Peel Mask

Pilinzi koje koristite neka budu blagi, i pazite da ne isušuju. Moj najdraži koji ispunjava sve kriterije savršeno blagog i neagresivnog pilinga je Caudalie Gentle Buffing Cream, o kojem sam detaljnije već pisala u ovom postu.

I još su tu određeni SOS proizvodi koje koristim povremeno i lokalno. Odlična mi je Bioderma Sebium AKN kremica sa slicilnom kiselinom (BHA kiselina). Ne sadrži alkohol i koža mi je super podnosi, a koristim je kao prvu pomoć kad mi izbije neki nepozvani prijatelj. 😀 Ublažava upalu, manje prištiće skroz umiri, i strašno ubrzava proces zacijeljivanja kože nakon kopanja po njoj. Salicilna kiselina je inače odlična za dubinsko čišćenje pora – otapa komedone, smiruje upale i ubrzava proces regeneracije kože, tako da je najtoplije preporučam svima koji muku muče s aknama. Dosta komercijalnih krema s kiselinama zna biti preagresivno na suhim tipovima kože, a s Biodermom nemam apsolutno nikakvih problema. Super je učinkovita bez dodatnih iritacija. I na kraju bitna napomena – kreme s kiselinama koristite isključivo navečer (čak ne morate svaku večer, već svaku drugu ili treću ako vam koža nije navikuta na kiseline), a za vrijeme njihovog korištenja ne smijete zaboraviti preko dana nositi kreme s visokim spf-om, čak i zimi. Pošto one ubrzavaju proces regeneracije kože, koža je u to vrijeme osjetljivija na UV zračenje, tako da možete napraviti više štete nego koristi ako odlučite ignorirati spf zaštitu.

Tu je i Holyplantov koncentrat vitamina E kojeg koristim na sto načina. Ubacujem ga u home made kreme, tonike i serume, a povremeno ga koristim i čistog na trepavicama, podočnjacima, boricama i sl.

Posebna njega
Holyplant Vitamin E concentrate, Bioderma Sebium AKN, Caudalie Gentle Buffing Cream

Još jedna stvar – izbjegavajte umivanje (i tuširanje) prevrućom vodom. Pretopla voda može pogoršati stanje iziritirane kože, dodatno vas dehidrirati i pogodovati pucanju kapilara.

U zimskom periodu, dosta mogu pomoći i ovlaživači zraka koji će ublažiti posljedice centralnog grijanja. Možete ih improvizirati i sami, tako da stavite neke fora posudice za vodu na radijatore, i rasporedite ih po svim prostorijama u kojima boravite. Super stvar je što u vodu možete ukapati i par kapi eteričnih ulja po potrebi, tako da će vam zrak, osim što neće biti presuh, ujedno i super mirisati. Jako je bitno da koristite isključivo kvalitetna, kemotipizirana ulja, jer samo ona će (osim mirisa) imati i aromaterapijski učinak na organizam. Kod nas su to Oshadi, Florihana i Pranarom. Ona “eterična” ulja iz DM-a i slično zaboravite, dobra su jedino i isključivo u svrhu mirisa, i ne smijete ih koristiti na koži, niti u kozmetici bilo koje vrste.

ovlaživač

To bi bilo to za danas. Imate li vi neki dodatni savjet, ili super proizvod za njegu u hladnijem dijelu godine? Podijelite u komentarima. 🙂

 

28 thoughts on “Zimska rutina njege kože…

  1. Može li jedno pitanje?uvijek moram koristit nivea onu sraru masnu običnu kremu.koje sam druge kreme probavala,ne pašu mi jer me ne napušta osiječaj zatezanja.imam 42 g pa mislim da mi ta krema ne hrani lice. Šta biste mi preporučili?

    1. Tako je, obična Nivea nije najbolji izbor za lice jer se radi o čistom naparfumiranom parafinu. Ako vas koža zateže, znači da je dubinski dehidrirana. Bilo bi dobro da isprobate neki serum za hidrataciju, recimo Balea Aqua Serum od jeftinijih, zatim Vichy Aqualia Thermal od srednje skupih, i ovaj moj Caudalie S.O.S. serum. Preko seruma bi trebalo stavljati i kremu jer po vašem opisu mislim da vam serumi sami neće biti dovoljni, a ako još niste našli niti jednu koja vam odgovara, najbolje da odete do neke ljekarne pa zamolite za testere za svoj tip kože od par brandova da na miru isprobate koja vam odgovara. 🙂

  2. Super post, kao i uvijek. Pročitala sam i recenziju za Caudalie SOS serum, ali me zanima tvoje mišljenje bi li on odgovarao normalno-mješovitoj koži koja ima žarišta jako sklona nastanku potkožnih komedona? Inače ta doduše mala područja tretiram Bioderminom AKN kremom i odlična je, a sve drugo se bojim staviti jer je sklono reakciji

    1. Mislim da apsolutno odgovara svim tipovima kože jer se radi o čistoj hidrataciji, nije nimalo mastan. 🙂 Tako da ne vidim razlog zašto ti ne bi odgovarao, osim naravno, ako si osjetljiva na neki od sastojaka, ali to ne možeš znati dok ne isprobaš. Komedogen nije, tu nema brige. 😉

    1. Hvala ti! 🙂 I meni isto, volim takve postove, uvijek se nešto zanimljivo nađe kod drugih što nam samima ne padne na pamet. 🙂

  3. Jako mi se sviđa post 🙂
    Bi li mogla opisati kako točno radiš tonik i zašto ga je potrebno držati u frižideru? Je li ga moguće napraviti tako da se može držati u kupaonici, pošto mi kuhinja nije u blizini kuhinje.

    Također koristim uljnu emulziju za skidanje šminke samo izbjegavam oči jer mi uzrokuje zamućeni vid, što pripisujem ricinusu. Dala si dobru ideju za izbacivanjem ovog ulja. Hvala!

    1. Naravno, skroz je jednostavno, jedan od iduća dva-tri posta će biti o toniku. 😉 Treba ga držati u frižideru jer su to čisti hidrolati bez konzervansa, da ti se ne pokvari. Naravno, ti možeš ubaciti i neki konzervans pa ga onda možeš držati i na sobnoj temperaturi. 🙂

      1. Jedva čekam post o toniku, moram priznat da im nisam pridavala previše pozornosti do sad, ali sad si me zaintrigirala. Strpit ću se do posta. Nego, reci mi samo, gdje nabavljaš prazne bočice za prskanje? Ili si jednostavno nešto već ispražnjeno ponovno iskoristila?

        1. Nekad koristim stare bočice, ali imaš toga za kupiti u Mulleru, na odjelu praznih ambalaža, i u dućanima s prirodnom kozmetikom (Bio Terra, Kemig…) 😉

    1. Hvala ti! 😛 Vjerujem da je nekima to naporno, ali šta mogu kad se raspišem.. Volim sve detaljno objasniti i onda prije nego se snađem skužim da je post postao predug. 😀

  4. Savršeno mi je došao ovaj post jer već danima “sastavljam” novu rutinu, dokrajčit će me ova zima dok ne nađem što mi odgovara! 😀 Imaš li prijedlog za neku jeftiniju okoloočnu kremicu, a da djeluje na prve borice? Naravno guglala sam odmah recepte za tonike pa mi je izbacilo svašta na Plantagei, probudio se mali kemičar u meni jeej 🙂

    1. Ima dobrih kremica, Afroditine su navodno jako dobre. 🙂 Pogledaj si onu od kamilice, ona je baš gusta za suhu kožu, a za prve borice znam da cure strašno hvale onu iz Natural Lift linije. 😉

  5. Uživala sam čitajući post 🙂 I sama koristim uljnu mješavinu sa skidanje šminke, za sad mi se najboljom pokazala kombinacija badema i lješnjaka. Zanima me koja je to pumpica na tvojoj uljnoj mješavini, jer nikako da nađem neku koja će mi pasati na toj kemigovoj bočici 😀 Serum ću vrebati na nekoj akciji 🙂

    1. Hahah, ovo ti je bočica od potrošenog Morrocanoila, super je baš zbog te pumpice, ali verujem da se mogu naći slične pumpice u Bio Terra dućanu u staroj vlaškoj. 😉 Badem i lješnjak je sigurno super kombinacija, isprobat ću kad ovu potrošim. 🙂

  6. Odlican post! Jedva cekam receptic za tonik, koristim thayers tonik, dobar je ali mislim da moze i puno bolje. A sto se tice mjesavine ulja za ciscenje lica, mene je isto ricinua jaaako isusivao pa sam odustala od te metode. Mozda probam tvoj miks.

  7. Imamo vrlo mnogo sličnih koraka i proizvoda. Uljni skidač kojim radim OMC metodu, home made tonik, serumi, Bioderma, Sisley…uh štoreći nego super proizvodi i njega.

  8. Uh sad ću se raspisati, kreće bujica riječi.

    Ovaj tvoj post me totalno oduševio i sasvim sam ga detaljno pročitala, neke dijelove čak i 2 puta. Moram odmah reći da mi je apsolutno najteže primjeniti korak tuširanja s hladnijom vodom, jer pogotovo u zimi bih mogla stajati pola sata pod stvarno vrućom vodom koja je apsolutno svima pretjerano vruća, ali meni stvarno godi. Ne činim to samo zbog osvještenosti o okolišu. 😀 A inače sam jedna od onih kojoj nikada ništa nije prevruće. 🙂

    Uglavnom, dok nisam došla u neke kasnije tinejdžerske godine sam bila uvjerena da mi samo Vichy ili neka firma može pomoći, pa sam dugo koristila Normaderm liniju, koja mi u konačnici nije apsolutno ništa učinila za kožu. Probala sam hrpetinu linija za masnu kožu od raznih apotekarskih firmi, ali su u konačnici sve te linije strašno preagresivne. Čak i Aveneov “blagi” čistač BEZ sapuna – uništio mi lice. Onda sam odlučila uzeti drugi pristup i zaključiti da mi je koža osjetljiva. Iako masna i sklona prištićima, imam i suhih dijelova.

    Počela sam birati proizvode bez alkohola i generalno što prirodnije i jako mi se svidjela Alnaturina linija za osjetljivu kožu, ali nakon nekog vremena mi se koža i toga zasitila, ponajprije čudnog mirisa. Nedavno sam ipak otkrila The green balm od firme Moa i ne mogu ga nahvaliti. Radi se zapravo o 100% prirodnoj mješavini raznih ulja (kokosovo, bademovo, sojinovo, ulje čajevca i stolisnika). Pogotovo sada kako je hladnije sam obične čistače sasvim izostavila i perem lice isključivo s ovim balmom. Preko noći mi koža sve upije, a inače imam masnu kožu. Tko bi rekao da masno voli dodatno masno! Sad je taj balm praktički postao moj proizvod za sve. Čisti, hrani, njeguje, kremu sam isto zanemarila jer mi stvarno nije potrebna.

    Jako si me zainteresirala za tonik i pri sljedećem odlasku u Zagreb ću otići u Terru Organicu i pitati drage tete da mi preporuče mješavinu, one su uvijek super informativne i zainteresirane za kupca.

    Što se tiče zadnjeg savjeta, ovlaživače koristim još od srednje škole – u početku nažalost s krivim uljima – ali sad imam oshadhijevo eterično ulje limuna i baš uživam u mirisu.

    Eto, toliko od mene. Imaš li ti možda neku preporuku za hidrolat (pošto vidim da posjeduješ puno znanja o tome), ili misliš da mi je najjednostavnije pitati u dućanu?

    1. Obožavam ovako duge komentare haha. Kao da čitam još jedan post na tu temu. 😀 Da, masnoj koži isto treba hranjivosti (naravno, ne odgovara svima sve isto), ali evo, kod tebe je upalilo. Često cure s masnom kožom kažu da im se mašćenje smanjilo nakon što su počele s uljnim mješavinama/balzamima, baš zato jer koža ubrzo skuži da više ne mora proizvoditi toliko vlastitog sebuma. 🙂
      A alkohol u proizvodima trebaju izbjegavati apsolutno svi, jer osim što trenutačno isušuje (i postiže kontraefekt, jer se onda koža počne panično braniti i nakon kratkog vremena pojačano mastiti), on i oštećuje kožu dugoročno. Blaga sredstva za čišćenje su must za sve, i uvijek. Izbjegavanje SLS-a je također jako bitno, jer osim što jako isušuju kožu, izazivaju lužnatost i “pripremaju” idealan teren za razvoj bakterija. Ovaj tvoj balzam mi zvuči super, ići ću ga malo proguglati. 🙂
      Što se tiče hidrolata, za osjetljivu kožu ti je odlična njemačka kamilica, a za masnu i mješovitu ružmarin verbenon, pa možda ne bi bilo loše da miješaš ta dva u omjeru pola/pola. Ali svakako još pitaj tete u dućanu, možda one imaju neku bolju ideju. 😉

  9. Pročitala sam post u jednom dahu, izvrsni savjeti za uljne mješavine i tonik. Mogla bih i sama napraviti oboje 😀 Inače, Caudalie SOS serum mi je već dugo na wishlisti, nadam se da ću ga ove godine konačno skinuti s nje.

    1. Hvala ti! 🙂 Da, oboje je jako jednostavno napraviti, svakako isprobaj! A za serum probaj nabaviti tester ili ga isprobati u ljekarni prije kupnje, za slučaj da ti nije dovoljno jak. 😉

Leave a Reply